NASA KALUDJERICA
Насеље Калуђерица налази се на подунавском делу шумадијске греде, југисточно од Београда. Припада општини Гроцка и има катастарску површину од 932 ха.
Од центра Београда, Теразија, Калуђерица је удаљена 12 километара.
Кроз северни део насеља, развођем на Шугавцу, пролази пут Београд - Смедерево, а југозападним делом аутопут Београд Ниш. Кроз Калуђерицу протиче поток Баре који извире између Голог и Стојиног брда, а усекао се између узвишења Шугавац на североистоку и Голог брда, Бандере и Кариног брда на западу, југозападу односно југу.
Ово насеље (дуго се називало Стара Калуђерица) први пут се помиње у турским тефтерима 1528. године као село које има шест домова. Само две године касније већ има 28 домова и по броју становника налази се одмах иза Умчара и Лештана, највћаих села грочанске општине.
Прво досељавање у Калуђерицу везује се за крај XVII века, а досељеници су из Левча и источне Србије (Мусићи и Веселиновићи), а потом из околине Прилепа Анђелковици. Према предању, у Бубањ потоку је постојао манастир, а неке калуђерице су живеле у селу, те по њима село доби име које се до данас одржало.
Историја
Општина Гроцка је постала део ширег подручја Града Београда 1955. године. Распуштањем општине Мали Мокри Луг 1957. источни део (села Калуђерица, Лештане и Винча) је припојен Гроцкој. Раних шездесетих општине Умчари и Врчин су такође распуштене и прикључене општини Гроцка. Од избора 2000. Гроцка је постала најтурбулентнија од свих београдских општина.
Недавни председници Скупштине општине:
1992 - 1996 - Богољуб Стеванић 1996 - новембар 24, 2000 - Милан Јанковић новембар 24, 2000 - јун 28, 2002 - Весна Р. Ивић јун 28, 2002 - децембар 8, 2002 - Милан Танасковић децембар 8, 2002 - април 15, 2003 - Сава Старчевић април 15, 2003 - децембар 15, 2004 - Владан Зарић децембар 15, 2004 - јун 23, 2005 - Блажо Стојановић јун 23, 2005 - новембар 4, 2005 - Драгољуб Симоновић новембар 4, 2005 - јул 2008 - Блажо Стојановић (други мандат) јул 2008 - Зоран Јовановић jun 2012 - Драгољуб Симоновић (други мандат) јануар 2013 - Зоран Марков
Као резултат економског и демографског раскорака између западног и источног дела општине, постоји иницијатива за поделу општине на 2 или можда чак 3 дела. Првенствено, ради се о деоби где би западни део постао посебна општина - општина Винча, док би источни део остао општина Гроцка. Постоји, такође, могућност да се Врчин отцепи од Гроцке и формира нову општину Авалски Венац, заједно са осталим насељима око Авале која припадају општини Вождовац (Бели Поток, Зуце, Пиносава).
Пријатељска је општина са атинским предграђем Агиа Параскеви (грчки: Αγία Παρασκευή)
Туризам
- „Дани жена Бегаљице“ - излажу се ручни радови који се израђују током зиме и доносе се јела спремљена по старим рецептима. Посебан жири оцењује квалитет радова и јела а најбољи бивају награђени. Ретки су мушкарци који имају привилегију да буду позвани на ову светковину.
- „Спасовдански сабор хармоникаша“ у Болечу окупља најбоље хармоникаше из Гроцке и целе Србије. Поред хармоникаша, наступају и певачи који уз пратњу хармонике и оркестра певају старе и новокомпоноване народне песме.
- „Саборовање” изворног народног певања у јуну месецу одржава се у дворишту „Ранчићеве куће“ и окупља певачке групе из свих крајева Србије. Организатор манифестације је Центар за културу Гроцка - институција културе града Београда.
- „Ноћ позоришта” прва половина јула месеца. Манифестацију организује Центар за културу Гроцка - институција културе града Београда. Једна ноћ - две шетње - три локације - четири позоришне представе - пет позоришних група од 18:00 до 03:00 сата.
- Недељом пре Петровдана у Врчину се одржава фестивал фолклора. Давне 1989. године покренута је у Врчину културно-спортска манифестација под именом „Песмом за Србију“. У оквиру манифестације организоване су смотре фолклорног стваралаштва, такмичење певача аматера, изложбе слика и икона, концерти староградске и класичне музике, изложбе народног стваралаштва као и турнири у малом фудбалу, кошарци, рукомету, шаху. Највећу пажњу посетилаца привлачи такмичење у справљању ловачког паприкаша. Ову традицију наставља Фестивал фолклорног стваралаштва "КРЕНИ КОЛО" који је замишљен као место где ће се окупљати групе које негују фолклорно стваралаштво својих крајева.
- Последња недеља јула традиционално је посвећена "Грочанским свечаностима". Манифестација се одржава од 1968. године и траје седам дана. Садржи спортска догађања, музику и игру. У оквиру свечаности највећу пажњу привлачи такмичење у справљању рибље чорбе „Златни котлић Дунава“. Свих дана „Грочанских свечаности“ на обали Дунава одржава се и вашар.
- Прва недеља августа резервисана је за старе аутомобиле. Олдтајмери, или аутомобили ветерани, тада дефилују грочанским путевима. Ветеран клуб из Гроцке који поседује неколико старих аутомобила, организује изложбу старих аутомобила.
Дунав са адама, пешчаним спрудовима и врбацима, која протиче поред Гроцке, пружа услове за одмор уз воду и риболов. Од рибљих врста преовлађују бела риба, сом и шаран.